Spargel Ernte Weiss Gruen Gastronomie Saisonal

Chřest v gastronomii České republiky

Chřest se v České republice stal v posledních letech velmi oblíbenou zeleninou a v gastronomii se s ním setkáte poměrně běžně. V kuchyni se používá jak bílý, tak zelený chřest, přičemž bílý chřest je ceněný pro svou jemnou chuť a křehkost.

Sezóna chřestu v České republice trvá obvykle od konce dubna do konce června. V tomto období ho najdete na trzích i v supermarketech a je ideální čas na jeho konzumaci a experimentování s různými recepty.

Chřest se v České republice používá v různých gastronomických variacích:

 • Předkrmy: Chřest se často podává jako předkrm, obvykle grilovaný, vařený nebo pečený a ochucený citronovou šťávou, máslem nebo holandskou omáčkou.
 • Hlavní jídla: Chřest se může stát hlavní součástí hlavního jídla, a to jak v masových, tak vegetariánských receptech. Může se smažit, dusit, péct nebo grilovat a kombinovat s brambory, těstovinami, rýží nebo masem.
 • Polévky: Chřestová polévka je v České republice velmi oblíbená a podává se teplá i studená.
 • Omáčky: Chřest se používá i k výrobě omáček, například chřestové omáčky, která se skvěle hodí k rybám a masu.
 • Saláty: Chřest se může přidávat i do salátů, čímž jim dodá jemnou chuť a křupavou texturu.

Chřest je zdravá a chutná zelenina, která je bohatá na vitamíny a minerály. Je ideální pro jarní a letní stravování a nabízí mnoho možností pro kreativní vaření.

Několik tipů na nákup a skladování chřestu:

 • Vyberte si chřest, který je pevný a má špičky pevně uzavřené.
 • Chřest skladujte v lednici v chladničce zabalený do vlhké utěrky.
 • Chřest je nejlepší spotřebovat do 2-3 dnů od zakoupení.

Přeji vám dobrou chuť s chřestem!

Chřest se v České republice v posledních letech stává čím dál běžnější a dostupnější, a to z velké části díky dovozu z Jižní Ameriky. To umožňuje prodloužit sezónu chřestu a nabízet ho zákazníkům dříve, než by to bylo možné s chřestem pěstovaným v Česku.

Někteří restauratéři a obchodníci s potravinami vnímají chřest jako magnet pro zákazníky, jelikož je tato zelenina vnímána jako symbol jara a zdravého stravování. Nabídka chřestu na začátku jara tak může přilákat zákazníky a zvýšit prodeje.

Nicméně, jak uvádíte, rané sklízení chřestu může vést k začarovanému kruhu:

 • Nižší kvalita: Raný chřest bývá méně chutný a křehký než chřest sklizený v pozdějších fázích sezóny.
 • Vyšší cena: Raný chřest je obvykle dražší než chřest sklizený později, jelikož jeho dostupnost je v tomto období omezená.
 • Negativní dopady na životní prostředí: Dovoz chřestu z Jižní Ameriky s sebou nese negativní dopady na životní prostředí, jelikož je nutné ho přepravovat na velké vzdálenosti.

Z těchto důvodů je důležité zvažovat i etické a ekologické aspekty konzumace chřestu. Ideální je konzumovat chřest pěstovaný v České republice v jeho přirozené sezóně. To podpoří lokální zemědělce a sníží dopady na životní prostředí.

Zároveň je důležité si uvědomit, že i raný chřest má své kouzlo a může být chutnou a zdravou součástí jarního stravování. Pokud se rozhodnete pro jeho konzumaci, vybírejte si chřest z ověřených zdrojů a s ohledem na jeho původ.

Tip: Pokud chcete vědět, zda je chřest pěstovaný v České republice, hledejte na obalu označení „český chřest“ nebo logo „Kvalita CZ“.

admin

By admin