East Germany Ndr Gdr Westgermany

Zvláštním efektem ve sjednoceném Německu je zvláštní způsob, jakým východní a západní Němci „rostou společně“. Pravděpodobně se jedná o jev, který se zvenčí opravdu nevnímá a je skutečně jasný jen určité části německé populace. Oba německé státy se vyznačovaly zcela odlišnými systémy. To má na lidi obrovský dopad.

Například po pádu zdi byli téměř všichni vysocí úředníci sesazeni a nahrazeni západoněmeckými představiteli. Východní Němci postupně zjistili, že tito úředníci byli často „třetí volbou“, ale stále dost dobří pro práci na východě. To vedlo k tomu, že východní Němci nazývali takové lidi „herci“. Uměli se dobře prodávat, což do té doby východní Němci neznali a nepotřebovali.

V televizi neustále vznikají nové dokumenty o NDR. V určitém okamžiku si východní Němci uvědomili, že o Spolkové republice Německo žádná taková dokumentace neexistuje. Zvláštností všech těchto dokumentů je, že jsou vždy o takzvaném „nespravedlivém státě“, diktatuře, Stasi, negativu. Celou věc vysvětlují téměř výhradně západoněmečtí „experti“ a privilegovaní východní Němci.

Když Němci o těchto věcech diskutují, i zde jsou zvláštní rysy. Západní Němci často celý problém redukují na několik bodů: „Buďte rádi, že to tak je. Nyní si můžete koupit cokoliv a máte svobodu cestovat.“ Západní Němci nechápou, že mnoho východních Němců spojuje NDR s mnohem více věcmi.

To naštve mnoho východních Němců a říká: „Proč bych měl nechat západního Němce, aby mi vysvětloval, jak mám hodnotit svou minulost v NDR?“ Legrační na svobodě cestování je, že mnoho východních Němců má v současnosti rádo tyto cestovní destinace: Polsko, Česká republika, Maďarsko, Bulharsko, Slovensko, Chorvatsko. Je to trochu zvláštní.

Podobně podivně působí takzvané východní produkty. Po znovusjednocení bylo vyřazeno vše, co zavánělo NDR. Musely to být západní produkty. Od zubní pasty po auta. V průběhu let však obliba většiny východních produktů opět vzrostla. Vše je opět žádané. V potravinářském sektoru jsou dnes východní produkty často dražší. Trabant je jako klasické auto velmi oblíbený. Stejné je to s mopedem Simson. Obnovený Simson S51 dnes stojí kolem 3 000 EUR. Během doby GDR mezi 2000 a 3000 značkami GDR, v závislosti na vybavení. To by bylo přes 20 000 marek NDR. A jednu věc musíte nechat za sebou. Jsou méně náchylné k poruchám a snadno se opravují.

Náhlá neoblíbenost po pádu Zdi postihla i značku Vermona, pod kterou se v době NDR prodávaly všechny hudební nástroje, zejména elektronická zařízení. Dnes jsou stará zařízení opět populární a značka Vermona úspěšně staví syntezátory, bicí automaty, efektová zařízení a modulární komponenty pro elektronickou hudbu. Jsou to vysoce kvalitní produkty, které se prodávají po celém světě. Ale zařízení tehdy nemohla být tak špatná. Existovaly západoněmecké společnosti, velmi známé společnosti, které prodávaly produkty Vermona pod privátními značkami v tehdejším Německu.

admin

By admin

4 thoughts on “Nedostatek jednoty mezi Němci?”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *